fb-pixel

Hałas jest naszym wrogiem. Czy da się podnieść akustyczny komfort pokoju stosując specjalnie zaprojektowane meble? Czy da się za pomocą nich zmniejszyć hałas, również w pokojach przylegających? Uważamy, że tak. Trzeba zastosować odpowiednie materiały i kształty mebli. Jakie? Na to pytanie odpowie program badań i testów realizowanych z Politechniką Śląską. Celem jest uzyskanie funkcjonalnego zestawu, którego cechy i przydatność będą potwierdzone badaniami i certyfikatem.

Szczegóły w poszczególnych – realizowanych etapach

1
Badania akustyczne w istniejącym pokoju hotelowym
Dzięki uprzejmości hotelu Witek w Krakowie mogliśmy zmierzyć źródła hałasu i sposób jego rozchodzenia w standardowym pokoju hotelowym. I na tej podstawie sporządzenie modeli matematycznych, koniecznych do dalszych badań.

Etap zrealizowany.
2
Badania próbek materiałów stosowanych dotychczas i nowych
Ten etap odpowiedział na pytanie jakie materiały stosowane w pokojach, zarówno w meblach, siedziskach, ale też okładzinach ściennych, wykładzinach i dekoracjach okien. Za pomocą specjalistycznych urządzeń przebadano ponad 100 próbek pianek, płyt, tkanin i wykończeń budowlanych.

Etap zrealizowany.
3
Szczegółowe badania wyselekcjonowanych próbek
Po etapie 2 wiedzieliśmy juz w jakim kierunku iść, ale liczba możliwych do zastosowania materiałów wciąż był a duża. Na tym etapie zostały wyznaczone konkretne elementy, które w etapie 4 posłużą do wykonania mebli.

Etap zrealizowany.
4
Zaprojektowanie mebli na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań
Na tym etapie zaplanowane jest powstanie mebli, których konstrukcja, użyte materiały, oraz kształt pozwolą na uzyskanie nowego innowacyjnego i zgodnego z założeniem projektu efektu.

5
Mówię sprawdzam!
Etap polega na zbadaniu zaprojektowanych mebli. Pomiar odbędzie się w pokoju hotelowym takim samym, jak badanym w etapie 1. Pomiary odpowiedzą na pytanie czy i o ile poprawił się komfort akustyczny. Pojawią się też zalecenia, jakie inne materiały stosować w trakcie wyposażania pokoju. Sami jesteśmy ciekawi jak docelowo będą wyglądały meble.

W trakcie badań i prób meble przyjęły kształt jak na zdjęciach. Badania przeprowadzone przez Politechnikę Ślaską pokazały, że współczynnik wyciszenia i pochłaniania hałasu jest bardzo wyskoki od 40 do 60%. Szczegóły w raporcie, który znajduje się w firmie LUPUS.

Udostępnij: udostępnij na facebook'u