Telefon

E-mail

Meble hotelowe w detalu

Zapytanie ofertowe

  Minibar czy lodówka w hotelu – co jest lepsze?

  Jako producent mebli hotelowych często jesteśmy pytani, jaki sprzęt chłodzący wybrać wyposażając pokój hotelowy lub apartament. Nasi klienci pytają również czym tak naprawdę jest minibar hotelowy i co go odróżnia od zwykłej lodówki? Minibar to urządzenie chłodzące, które zwykle znajduje się w każdym pokoju hotelowym. Znajdują się w nim zwykle drobne alkohole, soki, wodę, napoje gazowane i inne napoje, jedzenie i słodycze – zazwyczaj za dodatkową opłatą. Lodówki w apartamentach nie są wyposażone.

  Czym się różni minibar od lodówki?

  Minibary hotelowe i zwykłe lodówki różnią się przede wszystkim swoim rozmiarem, a także sposobem chłodzenia. Minibary zazwyczaj wykorzystują technologię termoelektryczną, podczas gdy zwykłe lodówki wykorzystują sprężarkę.

  Technologia termoelektryczna jest bardziej energooszczędna i cicha, ale nie jest tak wydajna jak sprężarka, z tego powodu nie jest szeroko stosowana w lodówkach. Technologia sprężarkowa jest bardziej wydajna i skuteczna w utrzymywaniu niskiej temperatury, ale jest również bardziej hałaśliwa i zużywa więcej energii niż technologia termoelektryczna.

  Minibary zazwyczaj posiadają estetyczniejszy design od lodówek. Często występują ze szklanymi, reprezentacyjnymi drzwiami, prezentującymi zawartość minibaru.

  Co to jest Technologia termoelektryczna

  Technologia termoelektryczna jest rodzajem technologii chłodzenia, która wykorzystuje efekt Peltiera, czyli zjawisko cieplne powstające w wyniku przepływu prądu elektrycznego przez dwie różne metaliczne powierzchnie. W technologii termoelektrycznej ciepło jest usuwane z jednej strony urządzenia i przenoszone na drugą stronę, gdzie jest odprowadzane na zewnątrz.

  Zalety tej technologii:

  • Energooszczędna praca.
  • Cicha praca – brak głośnego agregatora.
  • Technologia wydziela znacznie mniej ciepła (w odróżnieniu od agregatu).

  Zakres temperatur minibaru

  Zakres temperatur minibaru zależy od jego konkretnego modelu i producenta. W większości przypadków minibary są w stanie utrzymać temperaturę w zakresie od 1 do 10 stopni Celsjusza, co jest odpowiednie do przechowywania napojów i przekąsek.

  Technologia ta nie pozwala osiągać minusowych temperatur.

  Lodówka hotelowa

  Lodówki hotelowe mają znacznie większą pojemność niż minibary, co pozwala na przechowywanie większej ilości produktów. Może to być kluczowa cecha w przypadku apartamentów pod wynajem, w których goście zwykle sami przygotowują posiłki. Lodówka może posiadać dodatkowe funkcje, takie jak regulacja poziomu wilgotności, półki na wino i schowki na butelki, których brakuje w minibarach.

  Zakres temperatury lodówki hotelowej

  Lodówki hotelowe są w stanie utrzymać stabilniejszą temperaturę i większy zakres temperatur niż minibary. Urządzenia te, tak jak standardowe lodówki, potrafią osiągać ujemne temperatury, co jest ważne w przechowywaniu np. kostek lodu.

  Warto pamiętać, że klasyczna lodówka, która wykorzystuje do chłodzenia agregat z czynnikiem chłodniczym, generuje hałas podczas pracy. Taka lodówka wydziela także ciepło, należy więc zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w szafce, w której została umieszczona.

  Rodzaje lodówek hotelowych

  • Lodówka hotelowa podblatowa – urządzenie pod zabudowę.
  • Lodówka hotelowa słupkowa – urządzenie wolnostojące.

  Najczęściej w obiektach helowych można spotkać lodówki pod zabudowę z dodatkową komorą, w której panuje ujemna temperatura.

  Przy wyborze modelu lodówki należy zwrócić uwagę na sposób montażu. Zamontowanie urządzenia niezgodnie z zaleceniami producenta (szczególnie jeśli chodzi o względy wentylacji), może doprowadzić do uszkodzenia lodówki, która ze względu na nieprawidłowy montaż nie będzie podlegać gwarancji.

  Rozmiar minibaru, a rozmiar lodówki

  Wyżej opisana technologia termoelektryczna sprawia, że minibary są znacznie mniejsze od standardowych lodówek, dzięki temu łatwiej jest ukryć te urządzania nawet w małym pokoju hotelowym np. w szafce przy biurku lub w szafie w korytarzu. Dla niektórych obiektów mniejsza pojemność minibarów może być zaletą, a dla innych obiektów wadą. Wszystko zależy od profilu działalności obiektu. Z doświadczenia wiemy, że 30-litrowe oraz 40-litrowe minibary to najpopularniejsze pojemności tych urządzeń.

  Cena minibaru, a cena lodówki.

  Ceny produktów takich jak minibar z technologią termoelektryczną i lodówka hotelowa z agregatem mogą się znacznie różnić w zależności od producenta, modelu, rozmiaru i funkcji. Jako firma zajmująca się produkcją mebli hotelowych wiemy, że minibar zwyczajowo jest nawet kilka razy tańszy od lodówki.

  Kiedy wykorzystać minibar, a kiedy lodówkę

  • Aspekty prawne — rozporządzenie Ministra Gospodarki i pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie z 2004 roku, wprost mówi, że minibary lub lodówka konieczna jest w hotelach i motelach 4 i 5 gwiazdkowych. Nie jest jednak określone, jaki typ urządzenia powinien wybrać właściciel obiektu hotelowego.
  • Branżowe normy, zwyczajewedług branżowych portali, takich jak e-hotelarstwo, przyjęto, że minibar musi stanowić obowiązkowe wyposażenie hotelu 5-gwiazdkowego, zaś minibar lub lodówka hotelowa, powinna stanowić wyposażenie w hotelach 4 gwiazdkowych zlokalizowanych w miejscowościach wypoczynkowych.

  O innych wymaganiach kategoryzacyjnych, według nas o wiele ważniejszych pod kątem kosztów mogą Państwo przeczytać w naszym artykule „Przepisy PPOŻ i kategoryzacja w hotelach – poradnik inwestora #1

  Wybór między minibarem a lodówką powinien wiązać się z przepisami, ale również charakterem i rodzajem obiektu czy głównym charakterem pobytu gości hotelowych. Apartamenty zdecydowanie wymagają lodówek, z możliwością przechowywania większych ilości rzecz, a także jedzenia. Minibar to miejsce, gdzie można przechować i delikatnie schłodzić alkohol czy przekąski podczas krótkich pobytów w hotelu.

  Komodokuchnia

  Jako WH Plus – firma zajmująca się wyposażeniem hoteli stworzyliśmy idealne rozwiązanie zarówno dla hoteli, jak i apartamentów. Jest to komoda z dyskretnie schowanym aneksem kuchennym, który zawiera zlewozmywak oraz lodówkę bądź minibar. Szczególnie sprawdza się takie zastosowanie w pokojach studenckich, małych apartamentach na wynajem krótkoterminowy, pokojach pod wynajem, bez dostępu do tradycyjnej kuchni.

  Komodo-kuchnię mogą Państwo zakupić w naszym sklepie internetowym z meblami do hoteli.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wyposażania hoteli oraz produkcją łóżek hotelowych.

  Pozostałe wpisy

  27 marca 2023

  Mechanizmy rozkładania sof hotelowych

  W filmie Jagoda Szymczak, specjalista e-commerce w firmie WH Plus, przedstawia różne sposoby rozkładania i składania sof hotelowych. Mechanizmy te
  27 marca 2023

  6 kreatywnych sposobów na przekształcenie nudnej hotelowej szafy w stylową przestrzeń

  Pokój hotelowy to coś więcej niż tylko miejsce do spania. To dom z dala od domu, a goście oczekują, że wszystkie elementy będą zapraszające
  24 lutego 2023

  Optymalizacja produkcji mebli hotelowych – oszczędności dzięki WH Plus. Prezentacja wideo.

  Film „Optymalizacja produkcji mebli — oszczędności dzięki WH Plus” przedstawia, jak możemy zoptymalizować koszty realizacji Państw
  1 lutego 2023

  Minibar czy lodówka w hotelu – co jest lepsze?

  Jako producent mebli hotelowych często jesteśmy pytani, jaki sprzęt chłodzący wybrać wyposażając pokój hotelowy lub apartament. Nasi klienci
  18 listopada 2022

  Wizualizacje vs rzeczywistość – Metropolo by Golden Tulip

  Hotel Metropolo by Golden Tulip w Krakowie jest doskonałym przykładem tego, jak można znaleźć złoty środek między projektem a realizacją podc
  15 listopada 2022

  Laminat czy fornir?

  Każde z rozwiązań niesie za sobą pewne plusy i minusy. Na początek kilka słów wyjaśnienia czym różnią się te 2 materiały
  4 listopada 2022

  Przepisy PPOŻ i kategoryzacja w hotelach – poradnik inwestora #1

  Pytania, które najczęściej są zadawane przez moich klientów, dotyczą ilości wyposażenia niezbędnego w pokoju hotelowym, oraz przepisów przec
  Zobacz wszystkie