Decydując się na pobyt w hotelu czy innej placówce noclegowej, zależy nam na tym, by własnym pokoju czuć się bezpiecznie z pełnym zachowaniem prywatności. W hotelach chcemy przede wszystkim odpocząć, a odgłosy dobiegające z pokoi innych gości niestety skutecznie to utrudniają. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie przez właścicieli hoteli mebli akustycznych, które zdecydowanie podnoszą komfort akustyczny w danej przestrzeni – tego typu meble znalazły się w ofercie firmy Producent Mebli WH Plus.

Hałas jest naszym wrogiem. Czy da się podnieść akustyczny komfort pokoju stosując specjalnie zaprojektowane meble? Czy da się za pomocą nich zmniejszyć hałas, również w pokojach przylegających? Uważamy, że tak. Trzeba zastosować odpowiednie materiały i kształty mebli. Jakie? Na to pytanie odpowie program badań i testów realizowanych z Politechniką Śląską. Celem jest uzyskanie funkcjonalnego zestawu, którego cechy i przydatność są potwierdzone badaniami i certyfikatem.

 

Zaprojektowanie idealnych mebli akustycznych – jak wyglądała praca naukowo-badawcza?

Zaprojektowanie przez nas mebli akustycznych spełniających odpowiednie standardy wymagało od wykonania kilkuetapowego badania. Dzięki pięciu krokom mogliśmy wysnuć wnioski, a następnie stworzyć meble, które sprawdzą się w każdej przestrzeni hotelowej. Pierwszym krokiem były badania przeprowadzone w istniejącym już pokoju hotelowym. Po zmierzeniu źródła i natężenia hałasu mogliśmy sporządzić modele matematyczne potrzebne do kolejnych badań. Następnym etapem było zbadanie ponad 100 próbek pianek, płyt i tkanin wykorzystywanych w produkcji mebli hotelowych oraz wyselekcjonowanie materiałów, które najlepiej sprawdzą się w przypadku mebli akustycznych. Po zaprojektowaniu gotowych mebli przyszedł czas na testy. Na podstawie badań wykonanych przez Politechnikę Śląską wykazano, że współczynnik wyciszenia i pochłaniania hałasu w pokoju wyposażonym naszymi meblami plasuje się między 40 a 60%.

Wykonana praca naukowo-badawcza wykazała, że wyposażenie pokoju hotelowego w meble akustyczne dźwiękochłonne pozwala osiągnąć następujące efekty, które można określić jako znaczącą poprawę komfortu akustycznego gościa hotelowego.

Oto one:

  • Uzyskujemy lepszą jakość prowadzonej rozmowy, słyszymy się lepiej i wyraźniej, przez co rozumiemy się szybciej
  • Lepiej i czyściej słyszymy muzykę
  • Lepiej i wyraźniej odbieramy dźwięki pochodzące z telewizora, czy radia
  • Zwiększamy poczucie intymności ułatwiające relaks i wypoczynek, jest po prostu przytulniej
  • Słabiej słyszymy dźwięki z sąsiednich pomieszczeń poprzez lepszą izolację pokoju

Udało się to poprzez poprawę następujących parametrów akustycznych:

  • Skrócenie czasu pogłosu o 38%.
  • Poprawę średniego współczynnika pochłaniania pomieszczenia αsr o blisko 60%.
  • Poprawę wskaźnika przejrzystości mowy C50.
  • Osiągnięcie wartości bliskiej maksymalnej wartości wskaźnika wyrazistości mowy D50.
  • Poprawę wartości wskaźnika transmisji mowy STI o 0.12.

Potwierdzenie wyników badań – Politechnika Śląska, dr inż. Stanisław Wrona

Ulotka – meble akustyczne, hałasochłonne

 

Szczegóły zrealizowanych etapów:

1
Badania akustyczne w istniejącym pokoju hotelowym
Dzięki uprzejmości hotelu Witek w Krakowie mogliśmy zmierzyć źródła hałasu i sposób jego rozchodzenia w standardowym pokoju hotelowym. I na tej podstawie sporządzenie modeli matematycznych, koniecznych do dalszych badań.

Etap zrealizowany.
2
Badania próbek materiałów stosowanych dotychczas i nowych
Ten etap odpowiedział na pytanie jakie materiały stosowane w pokojach, zarówno w meblach, siedziskach, ale też okładzinach ściennych, wykładzinach i dekoracjach okien. Za pomocą specjalistycznych urządzeń przebadano ponad 100 próbek pianek, płyt, tkanin i wykończeń budowlanych.

Etap zrealizowany.
3
Szczegółowe badania wyselekcjonowanych próbek
Po etapie 2 wiedzieliśmy juz w jakim kierunku iść, ale liczba możliwych do zastosowania materiałów wciąż był a duża. Na tym etapie zostały wyznaczone konkretne elementy, które w etapie 4 posłużą do wykonania mebli.

Etap zrealizowany.
4
Zaprojektowanie mebli na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań
Na tym etapie zaplanowane jest powstanie mebli, których konstrukcja, użyte materiały, oraz kształt pozwolą na uzyskanie nowego innowacyjnego i zgodnego z założeniem projektu efektu.

5
Mówię sprawdzam!
Etap polega na zbadaniu zaprojektowanych mebli. Pomiar odbędzie się w pokoju hotelowym takim samym, jak badanym w etapie 1. Pomiary odpowiedzą na pytanie czy i o ile poprawił się komfort akustyczny. Pojawią się też zalecenia, jakie inne materiały stosować w trakcie wyposażania pokoju. Sami jesteśmy ciekawi jak docelowo będą wyglądały meble.

W trakcie badań i prób meble przyjęły kształt jak na zdjęciach. Badania przeprowadzone przez Politechnikę Ślaską pokazały, że współczynnik wyciszenia i pochłaniania hałasu jest bardzo wyskoki od 40 do 60%. Szczegóły w raporcie, który znajduje się w firmie Producent Mebli WH Plus.Udostępnij: udostępnij na facebook'u