Zapraszam na podróż w odcinkach po hotelach świata. W pierwszej kolejności hotele w Polsce. Razem przyjrzymy się co je od siebie odróżnia i co powoduje, że do jednych wracamy chętniej, a inne omijamy szerokim łukiem w oparciu o niechętne wspomnienia.

Kiedy ktoś mnie zapyta – co jest najważniejszą cechą hotelu abym go zapamiętał na długo i polecał innym ? – odpowiem (patrz tytuł – subiektywnie), że klimat miejsca, na który składa się przede wszystkim design, ergonomia, obsługa i lokalizacja. W mojej ocenie design jest najważniejszym czynnikiem, który odróżnia wszystkie hotele od siebie lub łączy je w sieć, jeśli jest takie założenie.

 

Hotel Narvil

Budynek Hotelu Narvil jest doskonałym przykładem tego, co miałem na myśli mówiąc, że doskonale zaprojektowana bryła hotelu odróżnia go od innych nadając mu niepowtarzalny charakter.

Hotel Narvil to nie tylko ciekawie i w zgodzie z naturą zaprojektowany budynek, to również doskonale harmonijne wnętrza lobby, sal konferencyjnych i pokoi. Każdy kto choć raz odwiedził ten hotel, zapamięta go na długo. O to chodzi!

 

 

Hotel Best Western Old Town Kraków

Kolejny hotel, do którego chciałbym was zabrać na krótką wizytę spod znaku design’u, jest Best Western w Krakowie. Projekt renowacji przygotowany został przez studio R-Design Marcina Runowieckiego z Warszawy. Wnętrza charakteryzują się ciekawą formą geometryczną, bogactwem kolorów w połączeniu ze skrajnym kontrastem czerni i bieli.

W mojej ocenie jest w tych przestrzeniach coś unikatowego, nieszablonowego, co uniemożliwia pozostawienie ich bez uwagi. Ponownie przypomnę swoją teorię – design jest tu kluczową sprawą nadającą temu miejscu unikatowy charakter.

 

Heron Live Hotel

Na koniec pierwszego odcinka podróży nasz obiekt flagowy (firma LUPUS pracuje dla niego od lat) – Hotel Heron. Przepięknie położony obiekt nad jeziorem, pośród lasów.

Doskonały przykład zagospodarowania terenu i adaptacji obiektu w taki sposób, aby malownicze położenie akcentować i eksponować z każdego rodzaju pomieszczeń w hotelu.

Pokoje zaprojektowano w oparciu o naturalną paletę kolorów, odwzorowując kolorystykę dominującą wokoło budynku hotelu. Meble klasyczne, bezpieczne w swym braku awangardy i jaskrawych kolorów, co daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę, że jest to hotel nastawiony również na dłuższe pobyty swoich klientów.

Jeśli projektanci nie poszaleli w pokojach, odbili sobie trochę w barze i restauracji. Może nie wszyscy są fanami takiej kolorystyki i industrialnej formy, ale w mojej ocenie ta odrobina „odwagi” dodała charakteru całemu wnętrzu i wprowadziła trochę zamieszania do tej bezpiecznej i klasycznej formy.

Strefa Spa również dostarcza wrażeń dla oka i myślę, że nawet najbardziej wybredni znawcy tematu nie mają powodu do narzekań.

Hotel Heron jest najlepszym przykładem tego, co w hotelowym designie obecnie dominuje – klasycyzm z fantazją, fusion w częściach wspólnych i walka o to, aby klient poczuł się jak w domu. Ta familijność usługi hotelowej jest domeną nie tylko hoteli w Polsce, to trend światowy.

Na przykładzie tych kilku obiektów chciałem pokazać, że polscy projektanci w niczym nie ustępują tym z zagranicy. Polskie wnętrza hotelowe są na bardzo wysokim poziomie światowym, a następne odcinki naszej podróży to tylko potwierdzą.

Sebastian Kot
Manager kreatywny w firmie LUPUS
tel. +48 784 019 431